Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
İyi Arkadaş
8:41
Günaydın İğne Deliği
Armut
Boşluk duygusu
yarım
kendimce
melek kanatları
Neşeye adanan
Dimi ama...
Kız Nasıl İstenir?
Hayatın İçerisindeki Geom ...
İstanbul'da Bir Hafta
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
hayvan çiftliğim, mesaj, ada, çiçekler, bahar, bahar fotoğrafı, günlük, günaydın, serçe parmak, tümü

Şu an sitede 17 kişi on-line
Bugün 10,418 ziyaretçi 
Toplam 12,031,574 ziyaretçi 
 
Jyothi Karthik Raja Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Sultanahmet'te Yağmurlu Bir Gün
  09.04.2008 - Fotoğraf Sütüdyom / Fotoğrafta baktıklarım
   
 


Jyothi Karthik Raja

Yurtdışında Türki'ye nasıl görünüyor isimli bir yazı yazmıştım. Bu yazı üzerine, üyesi bulunduğum özel bir fotoğraf grubundan bir arkadaşım Raja'nın fotoğrafını göndermiş. Raja bunu 1/125s f/5.6 at 21.0mm iso400 değerleri ile çekmiş. Aslında fotoğrafta bu değerler önemlidir. Özellikle kullanılan objektif. Bu kadar geniş bir açıdan çekim yapabilmeniz için geniş açılı bir objektifinizin olması gerekiyor. Eğer dijitalse makinanız kenarlarda kararmalar görebilirsiniz. iso değerinin 400 olması, havadaki ışığın fotoğrafçı tarafından yeterli görülmemesinden kaynaklanıyor. Bunu manuel bir makinada 400 asa dia takarak yapabilirsiniz. Bunun içinde var olan dianızı çıkarmanız, artı bir film alman ız gibi bir sürü maliyet çıkabiliyor. Fotoğrafın 5.6 ile çekilmesi netlikle ilgili bir kavram. Eğer 5.6'nın altında bir değer ile çekilmiş olsa idi biz burada flu bir görüntü ile uğraşıyor olabilirdik. 1/125s ise enstantaneyi gösteriyor.

Eğer hava güneşli ise yani çok parlak bir ışık yoksa Enstantaneyi 1/125 ve diyaframı 7'ye ayarlayarak çekim yapabilirsiniz. Bu makineleri tabii ki çok paranız varsa kullanabiliyorsunuz. Hani az biraz donanımlı olmaya kalksanız 10 bin doları gözden çıkarmanız lazım. Neden çümkü, bir gövde alıyorsunuz, aldığınız gövdeyi kullanabilmeniz için objektife ihtiyacınız var, onun biraz kalitesini almak isterseniz fiyatlar tırmanıyor.
Eğer, basit bir dijital makineniz varsa iyi bir fotoğraf çekemez misiniz. Çekersiniz. Benim size önerim, önce elinizdeki makinanın  yeteneklerini öğrenin. En iyi sonuçları hangi ışık şartları altında verdiğini bulun. Bunu yaptıktan sonra, internete girin ce bu makine ile çekilmiş fotoğrafları taratın. Mutlaka bulacaksınızdır. Hatta bunlara ait forumlara da katılabilirsiniz. Elinizdeki fotoğraf makinasını tanırsanız, sınırlarını bilirseniz, var olan sınırlar dahjilinde mü-kemmeli yakalamaya çalışabilirsiniz. Yada bu bana yetmiyor der, başka bir aşamaya geçersiniz.

Gelelim Raja'nın fotoğrafına. Anlaşılan bugünki gibi yağmurlu bir havada çekmiş fotoğrafı. Sultanahmet Camii'sini doğru fotoğraflamak istediğinizde onun mimari yapısını tam olarak ifade etmeniz gerekiyor. En basiti 6 minaresi vardır ve bu minaraler birbirlerinin üzerine gelmez. Birbirlerine çok yakın da değillerdir. Sizin Sultanahmet Camii' ni çekebilmeniz için ona altı minareyi de görebileceğiniz bir yerden bakmanız lazım. Bunun da tek bir yeri var. Caminin karşı tarafında bir çay bahçesi var. Sadece oradan görüntüyü tam alabiliyorsunuz.

Yurtdışında bu tür mimari fotoğrafların en iyi çekim açıları belirlenmiş ve işaretlenmiştir. Siz gittiğiniz zaman, kendiniz çekmek istediğiniz açıdan çekersiniz ancak doğru fotoğrafı da çeker çıkarsınız. Rajanın fotoğrafı mimari özelliği taşımıyor. Hafif eğilerek çekmiş olmalı. Eğer yere tam eğilmiş olsa idi, minareler yukarıda bir birleri ile buluşuyormuş izlenimi alacaktık. Geniş açılı fotoğraflar bir mekanı en iyi tasvir eden fotoğraflardır. Bunun nedeni olaya dair bilgilenmeniz için her türlü detayı ortaya koyar.

Arkadaşımın bunu bana göndermesinin nedeni yujrtdışından Türkiyeye gelen turistlerin, burayı Türkiye'deki fotoğrafçılara göre daha fazla fotoğrafladıklarını düşünmesi. Bunun yanı sıra bir çok kare daha geldi. Oysaki bu konuda Türkiye'de çok fazla çalışma yürütülüyor. Ancak bizde arşive dönük çok fazla bir özen yok. Belge fotoğrafçılığı çok güçlü değil. İlerleyen süreçte, bunun  da oturabileceğine inanıyorum. En azından bulunduğumuz zamanın rengini, sesini yansıtması açısından fotoğraf gerçekten güçlü bir dil.

   
   9,002 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler : fotoğraf ve bakış açısı, doğru fotoğraf, fotoğraf çekerken, sultanahmet camii fotoğrafı, Jyothi Karthik Raja, sultanahmet camii en iyi nereden çekilir
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :