Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
Kar Geliyor
Dün Gece Herkes Ayak ...
Gün Seninle Güzel
Kışın çiçekleri
Hayaller ve gerçekle ...
🎇
:-
ISINMAK
dingin
:-
Kız Nasıl İstenir?
Hayatın İçerisindeki Geom ...
İstanbul'da Bir Hafta
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
üzüm, çocuk istismarı, anneler ve çocuklar, kişisl gelişim, yaşam, sabah şiirleri, şiir defteri, bakımsız, günlük, tümü

Şu an sitede 3 kişi on-line
Bugün 2,185 ziyaretçi 
Toplam 11,475,739 ziyaretçi 
 
izlediklerim izleyeceklerim Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Fidel'in Yüzünden
  20.02.2008 - Günlüğüm / İzlediklerim
   
 1970’lerin atmosferini, küçük bir kızın gözünden çarpıcı biçimde yansıtıyor. Anne rolünde Gerard Depardieu’nün kızı Julie Depardieu var.

İtalyan yazar Domitilla Calamai’nin çok satan aynı adlı kitabından uyarlanan film, 2007 Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne aday gösterilmiş, İstanbul Film Festivali’nde de büyük ses getirmiş, istek üzerine ek seanslarda gösterilmişti. O zaman izleyememiştim. Gerçi şimdi de izleyemedim. Film Alkazar'da oynuyormuş. Bu hafta gideceğim. Madem gitmedin, o zaman nasıl öneriyorsun diyeceksiniz. Kokusunu aldım. Koku almakla film tavsiye edilir mi? Edilir tabii, hem gideceğim ya..fizibilite çalışması yaptım.

FİLMİN KONUSU
1970 sonbaharında Anna dokuz yaşındadır. Gazeteci annesi Marie, zengin bir İspanyol aileden gelen avukat babası Fernando, kardeşi François ve her şeyini kaybetmesinden Castro’yu sorumlu tutan Kübalı dadısı ile Paris’te yaşar. Rahat ve huzurlu yaşamlarına düşen tek gölge, İspanya’da faşist Franco yönetimine karşı mücadele veren eniştedir. Komünist olması nedeniyle, evde eniştenin adı dahi anılmamaktadır.

Ailenin burjuva yaşamı, eniştenin öldürülmesi ve bu olayın ardından, eşi ve çocuğunun İspanya’dan kaçarak yanlarına sığınmasıyla altüst olur. O güne dek İspanya’daki duruma tepkisiz kalan Anna’nın babası, derin bir suçluluk duygusuna kapılır. Eşiyle birlikte Şili’ye ideolojik bir yolculuk yapar ve dönüşte geniş ve bahçeli evlerini bırakıp küçük bir apartman dairesine taşınırlar. Ateşli siyasi aktivistlere dönüşen anne-babasının yeni dünyası, Anna için farklı anlamlar taşır: Ev değiştirmek, düzensizlik, dadısını kaybetmek ve yeni yüzler... Evleri günün her saati sakallı adamlarla dolar; annesi kadın haklarını savunan bir kitap yazmaya girişir; babası ise “faşist” bulduğu Mickey Mouse’u okumasını yasaklar.

Filmdeki dokunaklı öğe, küçük kızın alışık olduğu eski yaşam biçimini yenisi içinde eritmeyi başaramaması, hatta buna güçlü bir tepki sergilemesidir. Çatık kaşlarıyla etrafında olan biteni kavramaya çalışan Anna, çoğu zaman yaşından beklenmeyecek bir olgunluk sergiler. Tıpkı ailesiyle katıldığı bir gösteride, üzerlerine atılan gözyaşı bombasının sisi ile sarmalandığında olduğu gibi…

Yönetmen: Julie Gavras
Oyuncular: Stefano Accorsi, Julie Depardieu, Benjamin Feuillet,
Senaryo: Julie Gavras,Arnaud Cathrine
Müzik: Armand Amar
Görüntü Yön: Nathalie Durand
Tür: Dram-Politik
Süre: 93 Dk.
Yapım Yılı: 2006
Ülke: Fransa

İstanbul Beyoğlu   Alkazar 12:00 - 14:00 - 16:15 - 18:45 -21:00

Fırsat bulursanız mutlaka izleyin.                                                                          

   
   3,001 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum yaz! - Etiketler : fidelin yüzünden, film, izlediklerim izleyeceklerim
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :