Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
20 Nisan 2018 Cuma, ...
Sen yoksun ya böyle, ...
Hayat Sen
18 Nisan 2014 , İsta ...
Hayatın Değeri
Dokunuşunuz
bakış
Yalan yaaalllaaannn
Ebaliller döndü..
Alıntı
Kız Nasıl İstenir?
Hayatın İçerisindeki Geom ...
İstanbul'da Bir Hafta
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
hayvanlar alemi, bayram, canözüm, mektup, günlük, ekonomi, hedefler, sirkeci tren istasyonu, bakımsız, tümü

Şu an sitede 14 kişi on-line
Bugün 3,320 ziyaretçi 
Toplam 11,981,407 ziyaretçi 
 
para nereye gidecek Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Gıda Krizi
  18.04.2008 - Mizah / Ekonomi
   
 

Gıda Kıtlığı

Bugün Dünya Gıda Kıtlığını konuşuyoruz. Neden dünya kıtlığı, çünkü Dünyada geçen yılın ortasından bu yana gıda fiyatları yüzde 40 arttı. BM Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, gıda fiyatlarındaki artış, en çok gelişmekte olan ülkelerde tüketim harcamasının yüzde 60 ila 80’ini gıdaya ayıran yoksul insanları etkiledi. Gelişmiş ülkelerde insanlar tüketim harcamasının yüzde 10 ila 20’sini gıdaya ayırıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Fransız “Europe-1” radyosuna verdiği demeçte, yüksek fiyatların Haiti, Mısır ve başka yerlerde ayaklanmaları ateşlemesinin ciddi bir sorun teşkil ettiğini söyleyerek, “Dünya bu sorunu çözmeli” diyor

Dünyanın küresel ısınmadan sonra karşı karşıya kaldığı en büyük sorun  gıda kıtlığı. Aslını isterseniz. önce finans sektöründe başlayan, daha sonra emtialara sıçrayan dalganın gıda fiyatlarına yansımasını hiç de garip karşılamamak gerekiyor.

Neden peki?

Önce Ateşan Aybars ne diyor diye bir bakalım isterseniz; "1980'de başlayan küreselleşme süreci ile ABD, Çin'in (ve diğerlerinin) önünü açtı ama bu akıl almaz büyümenin bir yerde durdurulması gerekir! Eğer Çin'de kişi başına gelir 10.000 dolara yükselirse insanlığa dört adet dünya gerekir (doğa yasası ve mantık). 10.000 dolar mantıklı ve mümkün gözükmüyor. 25 yıldır büyüyen Çin'in 2500 dolar kişi başına geliri ilk aşamasını tamamlamış olabilir. (daha sonraki 25'er yılda gelir 5.000 ve 10.000 dolara çıkabilir)

Peki Çin'in büyümesi nasıl durdurulacak? Çin ihracatını azaltıp iç tüketimi körükleyerek. Bunun için Çin'de öğrenci ve işçi hareketlerinin artacağını görebiliriz. Böylece işçi kesimi zenginleşerek iç tüketim artacak.
Çin'in 25 yıllık ilk büyüme aşaması sonlandırılıyorsa bu bölgeden doğacak talep yönlü sıkıntılar ile emtia fiyatlarının yükselme sürecinin sona erdiğini düşünebiliriz. Yani emtia fiyatları uzun yıllar sürecek değer kaybetme sürecine başlamış olabilirler.

Para emtialardan çıkınca nereye gidecek?

Finans sektörü çalkalanıyor, emtialar tepe taklak..spekülasyon nerede yapılacak.. elbetteki gıdada..


Gıdadaki asıl çığlığı duyuyor muyuz peki. Mutlaka İş bankası yayınlarından çıkan "Dünyayı Nasıl Tükettik" isimli kitabı okumalısınız.

   
   7,360 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler : dünyayı nasıl tükettik, gıda kıtlığı, para nereye gidecek, yüzyılın en büyük sorunu, açlık, küresel ısınma
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :