Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
Sen
José Saramago
Ortalık Savaş Alanı
Serçe Parmak
Sen susunca
Ders
İncir ve Leylağa adanan
Yaşama adanan
Sana adanan
Sana adanan
Kız Nasıl İstenir?
Hayatın İçerisindeki Geom ...
İstanbul'da Bir Hafta
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
her an izlenen sistemler, teknoloji ve gelişim, metup, kek nasıl yapılır, kakaolu kek, günlük, diyalog, kadınlar erkek olmaan da çocuk doğuruyor, her kadın anne olmalıdır, tümü

Şu an sitede 15 kişi on-line
Bugün 844 ziyaretçi 
Toplam 12,003,609 ziyaretçi 
 
turizm gelirleri katlanacak Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Nihayet İspanya Modeli Geliyor
  20.01.2008 - Günlüğüm / Aktüel
   
 

Müjde. Nihayet İspanya Modeli geliyor. Çanakkale’den Mersin’e kadar olan sahil bandında yabancılar için villa kentler ve tatil köyleri kurulacak. Plana göre Maliye, Hazine arazilerini TOKİ’ye devredecek. TOKİ de elde ettiği gelirden Maliye’ye pay verecek. Sistem ilk kez İspanya’da denenmiş ve İspanya ekonomisinde büyük sıçramaya neden olmuştu.
 
TOKİ bu muhteşem projeyi, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın isteğiyle hayata geçiriyor. Vatan Gazetesinde yer alan habere göre Yabancılar için villa kentler ve tatil köyleri kuracağız. Sağlık birimleri, spor alanları, yaşlılar için huzurevi gibi sosyal tesisler..herşey olacak bunların içinde.
 
Peki İspanya modeli nedir?
 
* İspanya turizmde bir model geliştirdi ve kıyı bölgelerinde yabancılara satılmak üzere milyonlarca ev inşa etti.
 
* Bu evler inşa edilirken, bir Avrupalı orta halliye de dolar milyarderi Arap şeyhine de uygun projeler geliştirildi.
 
* 1970’lerden sonra bu projeler geliştirilmeye başlandı. 1980’lerde en üst seviyesine çıktı. İspanya kıyı şeridinde bu modele uygun 16 milyon adete yakın ev yapıldı.
 
* Böylece 1950’lerde yıllık 1 milyon turist ağırlayan ülke, 1973’te 34 milyon, 1987’de 50.5 milyon, 2007’de ise 60 milyon turist çekti.
 
* Turizm amaçlı konut inşaatı, ekonominin lokomotifi oldu. İnşaat sektörü GSMH’nin yüzde 16’sını oluşturur hale geldi. Ülkede çalışanların yüzde 12’si inşaat sektöründe istihdam edildi ve İspanya’da bu sayede işsizlikle mücadelede çok önemli aşama kaydedildi.
 
* Net turizm gelirleri 1970’lerin başlarında GSMH’nin yüzde 5’ini oluştururken bu rakam 1987’de yüzde 10’a çıktı. 1987’de İspanya turizmden 14.7 milyar dolar kazanır hale geldi. Bu gelir o yıllarda İspanya’nın tüm dış ticaret açığını karşılıyordu.
 
* İspanya bugün de GSMH’sinin yüzde 11’ini turizmden elde eden bir turizm ülkesi oldu.
 
Siz de bunu bekliyordunuz öyle değil mi? Ülkede satacak bir şey kalmadı, şimdi ne satılacak diye. İşte İspanya modeli.. İşte kıyılar..
   
   3,872 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler : ispanya modeli, ülkenin satılacak öteberisi, aktüel, kıyı şeridi satılıyor, turizm gelirleri katlanacak,
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :