Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Kişisel Gelişim
  Yol Alan Yazılar
  Bilmece
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
Deneyim satın alın
Bir kafes, kuş arama ...
Lady Godiva çıplak!
Sevmek Fırtınaları D ...
Bir Şey Ancak Değer ...
Fikrimce
:)
Düşünce
yarım
kendimce
"Sen benim için önemli de ...
Haftasonu tatili hakkında ...
Neden Ben?
Işık
Bu Yazıyı Okumalısınız
nazım hikmetin eşi, sunum, okul, mizah, günlük, aşk nedir, mimar sinan mihrimaha kavuştu mu, mimar sinan, kanuninin kızı, mihrimah sultan tümü

Şu an sitede 12 kişi on-line
Bugün 4,276 ziyaretçi 
Toplam 12,040,132 ziyaretçi 
 
Laboranite / Kişisel Gelişim / Yol Alan Yazılar
 
   
  Deneyim satın alın
  27.02.2018 - Laboranite / Kişisel Gelişim / Yol Alan Yazılar
   
 

Harvard Üniversitesi psikologlarından Daniel Gilbert’a göre, eğer para mutluluk satın almıyorsa, o halde bu para yanlış bir şekilde harcanıyor demektir. Doktorun söylediğine göre paramızı bizi mutlu edecek deneyimleri satın almak için harcamalıyız.

 
Amerika’da yürütülen bir çalışmada 1000 kişiye sorular soruldu ve bu kişilerin %57’si, paralarının karşılığında bir seyahat veya konser gibi deneyimsel bir aktiviteye katıldıklarında daha mutlu olduklarını söyledi. Doktorların şiddetle tavsiye ettiği de aslında bu: Örneğin bir araba almaktan ziyade dünya turuna çıkın. İnsanlar deneyimleri daha çok sever çünkü onları hatırlamak ve zihnimizde her zaman yaşatmak gibi bir yeteneğimiz bulunmakta.
 
Gilbert: “Yeni aldıkları evlerinin zemimini nasıl kaplatmaları gerektiği hakkında günlerce düşündükten sonra yeni bir Güney Amerika usulü tarzı seçen ve zemini büyük bir iştahla kaplatan ev sahipleri için, aradan geçen birkaç hafta sonrasında o zemin asla farketmedikleri sıradan bir şey haline geliyor. Bunun aksine, Safari’ye çıkan ve bir bebek çitanın gün doğumuyla birlikte koşuşunu gören insanlar, bu anıyı zihinlerinde her zaman canlı tutuyorlar ve o an sahip oldukları mutluluğu içlerinde yaşatıyorlar.”
   
   705 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
 
   
  | Sonraki >>