Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
Elma şekeri
Yıkık Kale
Temmuz
Bayram trafiği
Sizin Hiç Ramazan Bi ...
:(
Somut
İşte
insan
siddetle tavsiye ederim
Limon
Kulaksız
Hırsız
Mezarlık Bekçisi
Kitapçı
düşünmek, ayrılık, bakımsız, bahar, mavi şiirlerim, bakımsız, yaşam, hayat, günlük, fotoğraf tümü

Şu an sitede 5 kişi on-line
Bugün 3,789 ziyaretçi 
Toplam 11,038,386 ziyaretçi 
 
 
   
  Limon
  26.04.2008 - Hikaye Kitabım
   
 

Kemal DERYA


Sokağın sonuna doğru hemen sağda bir limon ağacı vardır. Pek bir pasaklı görünür. Hani meyvesini esirgediğinden değil de talibi olmadığından hafif yalnızdır. Kim çıkar ki limon ağacına onca dikenine katlanarak ve kim yer ki limonu, kabuğunu bir güzel soyup ekşi ekşi bakarak!..Kimse..Bu yüzdendir onun dalı kırılmamışlığı ve bu yüzdendir sanırım erik ağacına duyduğu haset. Mahallenin bütün çocukları avuç avuç yerken eriği onun limonu dalında kurur da dikenlerine kızar çaresizce..

Ama ben onu bilirim, o beni bilir. Ben onun çiçeğini tanırım, o benim parmaklarımı. Arkadaşlığımız ve hatta yarenliğimizde, yaprağını bilmem kaç kere avuçlarımda gezdirmişliğim yatar. Huysuz çocuğum benim; nasıl kokutursun baharda sokağını, sanki davetiye hazırlarcasına festivaline!..Bilirsin gelenin yoktur, dalına eğilip burun gezdirenin yoktur ama, sen yine de giyinirsin çiçeklerini, tomurcuklarına daha bir renk katarak. Sen benim erken vazgeçen kahramanımsın.

Ömür geçsin limon, bir şey olmaz. Dal çıksın dalın yerine, kök atsın kökün daha bir derine. Boylan bildiğin gibi, yayıl hatta güneşin sıcak yerine. Sen değil misin, anavatanından buraya kadar görücüye çıkıp, sonra terkedilen!..koy ver gitsin derebeyini zalimliğinde.

Kim ki görmek ister seni dikenlerine aldırmadan, bil ki yalan acıtmadığı her battığında. Kim ki koparmak ister meyveni sakınmadan, aha işte o dur talibin, sen istemesende...
 


 

   
   4,246 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum yaz! - Etiketler : limon, limon hikayesi, kemal derya, limon ağacı, hikaye, yemek hikayeleri, meyve hikayeleri
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :